top of page
  • Obrázek autoraTomáš Mikač

Jak na penalty podle Pepa Guardioly

Pep Guardiola je považován za jednoho z nejvýznamnějších hybatelů dnešního fotbalu. Španělský génius opakovaně světu ukazuje nové cesty, kterými se jeho kolegové inspirují a následně se se svými týmy vydávají v jeho šlépějích. A jaké rady sám Guardiola dává svým svěřencům před pokutovými kopy?


Autor knihy Pep Guardiola: První rok v Mnichově, Martí Perarnau popisuje španělův proslov k týmu před penaltovým rozstřelem v pražském Superpoháru UEFA v roce 2013.


Bayern tehdy stál proti Chelsea, která se v prodloužení dostala díky gólu Hazarda do vedení. Němeci vyrovnali až v poslední minutě nastavení.


Následuje úryvek z knihy:


Uprostřed vší té euforie stojí ledově klidný Pep, a svolává si všechny svoje muže do kruhu kolem sebe. Jsou tu doktoři, fyzioterapeuti, asistenti, hráči, náhradníci. Tady je Pep vidět v nejlepším světle, připravený zhostit se historické role, oslňující a charismatický.


Všichni od něj čekají epický proslov, který má burcovat, ale Pep jim místo toho poví prostý příběh. Mluví klidně, usmívá se, v jeho hlase není slyšet válečnická rétorika, jako by ani nebyli v nejvypťajější chvíli finálového zápasu, obklopení desítkami tisíc rozběsněných fanoušků. Je to příběh o vodním pólu.


"Kluci, já neumím kopat penalty," začne vyprávět. "Za celý život jsem nekopal ani jednu, Ale tady je muž, který střílel penalty nejlíp na světě."Ukáže nalevo od sebe, na člověka, který se napůl schovává na opačné straně kruhu."


"Je to Manel Estiarte. Manel byl nejlepší vodní pólista na světě. Uměl dávat penalty jako nikdo. Vodní pólo je v podstatě jako fotbal: čtyři z každých pěti ran jsou úspěšné. Ale Manel se trefil vždycky! On o penaltách ví nejvíc ze všech."


Hráči se usmívají. Jsou tiší, uvolnění. Tenhle proslov se jim líbí. "Od Manela jsem se o penaltách naučil dvě věci, dobře mě poslouchejte. Nic jiného než tyhle dvě věci po vás teď nebudu chtít. Jedině tohle. Za prvé, musíte se už teď rozhodnout, kam tu penaltu kopnete, a pak už to za žádnou cenu neměnit."


"Opakuju: rozhodněte se hned teď a za nic na světě svoje rozhodnutí neměňte. A za druhé, pořád dokola si opakujte, že dáte gól. Stokrát, tisíckrát, neustále dokola si opakujte, že dáte gól, odteď až do chvíle, než balon doletí do brány. Nemějte strach a neměňte svoje rozhodnutí."

Po udělení dvou rad přejde Pep k praktickým aspektům penaltového rozstřelu.

"Kluci já nikoho určovat nebudu. Ať jde kopat, kdo chce. Všichni dáte gól. Rozhodněte se sami. Kdo chce jít kopat?"

První se přihlásí Alaba, hned po něm zvedá levou ruku Kroos a potom Lahm. Pep kapitána poplácá po tváři. Jako další se nabídne Ribéry a trenér ho povzbudivě bouchne do hrudi. Nakonec se ozve Shaqiri. "Výborně, Shaq!" kývne Pep.


Všech pět hráčů se trefí, pátý pokus Chelsea, kterého se zhostí Romelu Lukaku, zlikviduje Manuel neuer. Bayern získává jediný titul, který mu ve sbírce chyběl, a Pep svou první trofej s Bayernem.Nikdo vám nedá lepší radu, než Pep Guardiola. Tak se přihlaš do turnaje, rozmysli si, #kamposlestusvou. Běž a odteď až do chvíle, co kopneš do míče, si opakuj, že to bude gól. S každým krokem si říkej: gól, gól, gól...104 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page