top of page
  • Obrázek autoraTomáš Nejedlý

VAR – VIDEO ASSISTANT REFEREES (VAR)

je fotbalový asistent rozhodčího, který přezkoumává rozhodnutí hlavního rozhodčího s použitím videozáznamu a sluchátka s mikrofonem pro komunikaci. V roce 2018 byl systém VAR zapsán do pravidel hry Mezinárodní fotbalové asociace pravidel (IFAB) po otestování v řadě významných soutěží. V rámci mistrovství světa byl systém VAR poprvé nasazen na Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Moskvě.


VAR byl vytvořen projektem Refereeing 2.0 na začátku 2010, pod vedením Nizozemského královského fotbalového svazu. Tento systém byl testován pomocí simulovaných testů během sezony 2012–13 v Eredivisie.

První live zkoušky systému VAR proběhly v červenci 2016 v přátelském zápase mezi PSV a FC Eindhoven, v srpnu 2016 v zápase United Soccer League mezi dvěma rezervními tymy Major League Soccer. Rozhodčí v zápase zkontroloval dva fauly a po konzultaci s video asistentem rozhodčího udělil červenou a žlutou kartu v příslušných případech.


Na mezinárodní scéně se objevil poprvé v září 2016 v přátelském utkání mezi Francií a Itálií.


První profesionálním zápasem, kde byl systém oficiálně použit byl zápas mezi Ajaxem a Willemem II dne 22. září 2016. Tento zápas byl prvním zápasem, který zahrnoval monitoring celého hřiště.


Jako první fotbalová soutěž, kde se VAR představil, byla americká Major League Soccer v srpnu 2017.V Evropě byl systém VAR zaveden do špičkových evropských fotbalových ligových soutěží Bundesligou a Serií A na začátku sezóny 2017–18.

La Ligou v sezoně 2018 –19.


Dne 15. listopadu 2018 týmy Premier League hlasovaly o zavedení video rozhodčích do Premier League od sezóny 2019–2020 po schválení IFAB a FIFA; k tomu dochází po kontroverzním rozhodnutí rozhodčího Simona Hoopera po zamítnutí gólu, který vstřelil útočník Southamptonu FC Charlie Austin .

Dne 1. ledna 2020 bylo finále Císařova poháru prvním japonským fotbalovým zápasem, který využil VAR a zároveň připravil zavedení VAR do olympijského fotbalu .

Gól

Úlohou VAR je pomáhat rozhodčímu určit, zda došlo k porušení, což znamená, že gól by neměl být uznán. Jakmile míč překročil čáru, hra je přerušena, takže nedochází k přímému dopadu na hru.


Penalta!

Úlohou VAR je zajistit, aby v souvislosti s udělením nebo neudělením pokutového kopu nebyla učiněna žádná zjevně nesprávná rozhodnutí.


Červená karta

Úlohou VAR je zajistit, aby ve spojitosti s udělením nebo neudělením červené karty nebyla učiněna žádná zjevně nesprávná rozhodnutí.


Chybná identita hráče

Rozhodčí varuje nebo vysílá nesprávného hráče nebo si není jistý, který hráč by měl být potrestán. VAR bude informovat rozhodčího, aby mohl být potrestán správný hráč.


Jak to funguje v praxi?

Krok 1 – Došlo k incidentu Rozhodčí informuje VAR nebo VAR doporučuje rozhodčímu, aby bylo přezkoumáno rozhodnutí.


Krok 2 – Přezkoumání a rady

Videozáznam kontroluje VAR, který prostřednictvím sluchátka radí rozhodčímu, co video ukazuje.


Krok 3 – Opatření a rozhodnutí

Rozhodčí se rozhodne před přijetím příslušného opatření zkontrolovat videozáznamy na straně hřiště, nebo přijme informace z VAR a provede příslušné rozhodnutí.Premier League

V nejslavnější fotbalové lize světa došlo v sezóně 2020–2021 celkově k 65 přezkoumáváním systémem VAR. Pouze ve 3 případech rozhodčí odmítnul přezkoumání.

Zajímavostí je, že v 19 případech vedlo přezkoumání ke vstřelení gólu a ve 21 případech nebyla branka vstřelena regulérním způsobem.

Z toho 17 branek bylo odvoláno kvůli offsidu, ve 2 případech kvůli hře rukou a 2 případech kvůli faulu.


Oblíbená Penalta byla díky systému zahrávána celkem 17x. Za hru rukou bylo rozhodnutí uděleno v 7 případech.

13 pokusů skončilo v bráně a 4 penalty nebyly proměněny.

9 penalt bylo odvoláno a 3x se penalta opakovala kvůli chybnému postavení brankáře (brankář nestál na čáře)

Celkem byla díky záznamu uděleno 10 červených karet, 1 červená karta byla zrušena.

K chybnému určení potrestaného hráče došlo pouze v 1 případě.


Týmem s největším počtem přezkoumávání se stal Brighton & Hove Albion.

Poměr rozhodnutí pro/proti ovládl Everton (4/1).

Smolařem se stal tým Liverpool, který získal největší počet přezkoumávání proti nim (8).

Foto: Zdroje:

The Guardian ESPN

Fifa.com Fifa.com


34 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page