top of page
  • Obrázek autoraŠtěpán Pírek

Regenerace: tělesná, duševní i finanční

Aktualizováno: 8. 12. 2020

Málokterý profesionální sportovec je ochotný sdílet svoje zkušenosti s penězi. Možná právě proto, má tolik profesionálních sportovců po konci své kariéry problém s přechodem do běžného života. Co je cílem každého profesionálního sportovce? Zkuste si na tuto otázku v duchu odpovědět a poté se začtěte do následujících řádků.Pravděpodobně se vám při otázce, co je cílem profesionálního sportovce vybavily rekordy, medaile, góly, body, nebo třeba účast na Olympiádě a mnoho dalších sportovních úspěchů. Ano, to je bezesporu základní motivací většiny sportovců. Pokud se, ale zamyslíme nad kariérou profesionála globálně, nemělo by být jeho dalším cílem i finanční zajištění po konci sportovní kariéry? Nejedná se o pravidlo, ale podle některých statistik, až 60 % basketbalistů NBA po ukončení aktivní hráčské kariéry zkrachuje. Jedna z otázek je, proč se tak stalo. Tímto tématem se budeme zabývat v některém z dalších článků na našem blogu. Dnes se ale věnujme otázce, jak tomu předejít.


Co je nejdůležitější investice pro sportovce?

Pokud si myslíte, že jsou to nemovitosti, akcie nebo kryptoměny, tak se mýlíte.

Někteří sportovci sami sebe mohou vnímat jako investory. Co se děje po celou dobu kariéry sportovce? Investuje se! Na úplných začátcích, je to čas dítěte i rodičů, energie, peníze rodiny, atd. To vše zatím bez vidiny toho, že se tato investice časem vyplatí. Tyto prostředky se investují pro samotnou radost z pohybu.


Pokud se malý sportovec dokáže přes všechny překážky prosadit do profesionálního sportu, podepíše první kontrakt, málokdo si uvědomí, že tohle všechno dokázal právě proto, že sportu obětoval něco navíc než jeho vrstevníci a aby se udržel mezi nejlepšími, musí v tom pokračovat.


Moje tělo, můj chrám...

Tělo je pro sportovce tím hlavním zdrojem příjmů! Tělo je stroj na peníze. Nejdůležitější investicí pro sportovce je tedy investice sám do sebe. Nejsou to tedy ani investiční byty, dluhopisy či fondy. Použít tak část příjmů pro svůj další rozvoj mimo to, co sportovci zajišťuje jeho klub, by mělo být samozřejmostí. Peníze na osobního trenéra, fyzioterapeuta, ideální stravu, prostě na cokoli co může jeho sportovní výkon časem ještě zvyšovat.


Všechny tyto věci tzv. “navíc” vám pak zákonitě přidají nejen na vaší výkonnosti, ale zejména pak životnosti. Jednoduchou logikou pak dojdeme k tomu, že čím bude vrcholová sportovní kariéra delší, tím sportovec vydělá více peněz.Motorem pro úspěch je vlastní tělo a fyzická kondice

V roce 2016 světlo světa spatřila informace, že jeden z nejlepších basketbalových hráčů současnosti Lebron James, investuje neuvěřitelných 1,5 miliónů dolarů ročně.

Jamesova basketbalová dokonalost se odráží v jeho bezkonkurenční pracovní morálce, konkrétně v péči, kterou věnuje svému tělu. Jamesův dům je nadneseně v podstatě laboratoří s týmem vědců, kteří mu pomáhají zůstat ve špičkové formě.


Platí si tým lidí, jehož součástí je například bývalý Navy SEAL* , který je jeho kondičním trenérem. Dále tým zahrnuje fyzioterapeuta, osobní kuchaře a maséry. James má ve svém domě také plně vybavenou posilovnu, ledovou lázeň, vířivku a hyperbarickou komoru.


*primární vojenský útvar speciálních sil Námořnictva Spojených států amerických


Jeho bývalý týmový kolega Mike Miller prohlásil, že James zachází s jeho zdravím jako s investicí, která se určitě vyplatí. „Tam, kde to mnoho lidí nedělá, dá za péči o své tělo spoustu peněz,“ řekl Miller. „Mnoho lidí si myslí, že je to příliš velký výdaj, ale tento výdaj mu umožnil vydělat mnohem více peněz.“ Další basketbalová megastar Kevin Durant, také mluvil o Lebronově oddanosti zdraví: „Ví, že aby mohl hrát tak dlouho, musí být jeho tělo připraveno. Musí ho udržovat ve formě. Práce na jeho těle je jeho náboženství.“
A není sám …

Podobně jako James, i hvězda NFL, Quarterback Seattle Seahawks Russell Wilson říká, že je tak odhodlaný hrát fotbal až do svých 45 let, že ročně utratí okolo 1 milionu dolarů za svoji regeneraci. Většina peněz, které utratí, jde jeho „výkonnostnímu týmu“. Ten se skládá z trenéra, který cestuje všude s ním, fyzioterapeuta, maséra a dvou kuchařů. Kromě těchto lidí, má „všechny hračky“ pro zvýšení výkonu.

"Mám dvě hyperbarické komory," řekl Wilson, který je používá až čtyřikrát týdně. 31letý Wilson v loňském roce podepsal čtyřletou smlouvu na 140 milionů dolarů. Uvedl, že částku přesahující 1 milion dolarů, utrácí za regeneraci přibližně posledních pět let. Kromě těchto lidí a špičkového vybavení je dalším dílem jeho úspěchu i spolupráce s odborníkem na duševní kondici, aby mu pomohl dostat se do správné nálady před zápasem.


Wilson uvedl, že konzistence je klíčová. Cvičí prý až 363 dní v roce, tedy kromě Dne díkůvzdání a Vánoc.


Foto: Unsplash

20 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page